Administration and Support Staff

Board of Education

President

Brad Smith

Vice-President

Roy Kinder

Secretary

Jason Derrickson

Members

Rawly Gorman
Mike Hammond
Alan Quick
Kent Sturgeon

Superintendent's Office

Superintendent

Dr. John W. Hood

Superintendent's Secretaries

Jackie Bever
Jennifer Nelson
Ginger Smith

Building Maintenance

Maintenance Supervisor

Lonnie Buckner

Maintenance Staff

Karen Miller
Ronald Rothove
Jim Maddox
Mark Taylor
Ryan Thompson
Janie Trout
Maretta Voyles
Wesley Wilson

Food Service

Food Service Directors

Christina Boothe
Sandra Maddox

Food Service Staff

Carrie Buckner
Linda Jones
Sherry Moncrief
Sara Rothove
Tina Williams

Technology

Technology Coordinators

JD Hoffman
Doug Sutton

Transportation

Bus Maintenance Supervisors

Ralph Backues
Mickey Wilson

Bus Drivers

Norman Dixon
Tony Huff
Hugh Kovachik
Tom Rodman
Reese Smith
Jim Taylor

Elementary Staff

Elementary Office

Principal

Brad Cooper

Secretaries

Michelle King
Natasha Reed

Counselor's Office

Counselor

Stefanie Hood

Counselor's Secretary

Marlana Mitchell

Instructors (by Grade Level)

Preschool

Teresa Clonts

Kindergarten

Marshiela Colvin
Connie Hebblethwaite
Gina Whitaker

First Grade

Emery Buehlmann
Anita Reed
Debbie Taylor

Second Grade

Kendra Goforth
Whitley Hart
Ashley Martin

Third Grade

Kaitlyn Baker
Rebecca Heath
Chelsea Moncrief

Fourth Grade

Andrea Coffey
Michelle Meizler
Amanda Wade

Fifth Grade

Michelle Berry
Suzie Blackburn
Christina Medlock

Sixth Grade

Nancy Derrickson
Serena Hagler
Kerrie Sanchez

Library/Media Center

Lisa Denbow
Linda Smith

Special Classes

Connie Buckner (Art)
Briana Link (Music)
Jennifer Smith (Physical Education)

Special Education

Tammy Cooper
Lois Harris
Janice Llafet

Title I

Amanda Floyd
Peggy Link

Classroom Aides

Donna Adams
Hailee Buckland
Flo Crisp
Tiffany Davy
Mitchell Harris
Betty Hudson
Casidy Huff
Charlene Lee
Gayle Medlock
Clarine Peak
Crystal Todd
Candice Williams
Kathy Williams

Junior/High School Staff

High School Office

Principal

Grant Crow

Secretaries

Brandi Smith
Jaime Tripp

Junior High Office

Principal

Jarad Rinne

Secretary

Lee Williams

Counselor's Office

Counselors

Sharida Green
Joann Keeney

Counselor's Secretary

Donna Dunlap

Instructors (by Curriculum)

Communication Arts

Colin Ellis
Stephanie Homeyer
Faith Sullins
Lynette Sundell
Jay Thompson
Katrina Tillery

Mathematics

Judy Beckett
Tena Lewis
Doug Smith

Science

Dr. Daniel Hatch
Heather Hawn
Wesley Holmes
Billie Krewson
Amy Rusk

Social Studies

Harv Antle
Justin Coffey
Tim Shockley
Jimmie Stephens

Physical Education

Ben Glasgow
Steve Rissler

Fine Arts

Felicia Ellis
Cathy Payton

Practical Arts

Stacie Hutsell
Van Kirkwood
Brooke Kuhn

Library/Media Center

Linda Huff
Tammy Hugger

Special Education

Nathan Buckland
JoAnn Lewis

Other

Angela Barton

Classroom Aides

Josh Gorman
Tamara King
Toni Melton
Melissa Miller
Wanda Patterson
Nicolle Rinne
Samantha Weber